kartel producentów ciężarówek

OSTATNIA SZANSA NA UZYSKANIE REKOMPENSATY


UWAGA !

przyjmujemy zgłoszenia właścicieli ciężarówek tylko do 20 grudnia 2022 roku!


Formularz kontaktowy

rekordowe grzywny nałożone przez komisję europejską na producentów ciężarówek

W dwóch decyzjach z lipca 2016 r. i września 2017 r. Komisja Europejska nałożyła rekordowe grzywny w wysokości około 3.8 mld euro na największych europejskich producentów samochodów ciężarowych; Daimler, MAN, Volvo / Renault, DAF, Iveco i Scania. W toku postępowania stwierdzono, że w roku 1997 oraz na początku 2011 r. wyżej wskazani producenci zawarli porozumienia naruszające prawo antymonopolowe w sprawie cen i wzrostu cen brutto średniej oraz ciężkiej nośności ciężarówek, które wyprodukowali i sprzedali w europejskim obszarze gospodarczym. 

Ponadto członkowie kartelu zawarli porozumienia w sprawie harmonogramu oraz transferu kosztów za normy ochrony emisji od Euro 3 do Euro 6. Producent MAN ujawnił działania kartelu jako kluczowy świadek.


Producenci samochodów ciężarowych przyznali się do oskarżeń i przyjęli grzywnę w ramach postępowania ugodowego z Komisją Europejską. Scania jest jedynym producentem, który nadal sprzeciwia się oskarżeniom Komisji Europejskiej.


wsparcie prawne w uzyskaniu odszkodowania

Współpracujemy z czeskim funduszem LitFin, który od kilku lat z powodzeniem prowadzi pozew zbiorowy przeciwko kartelowi producentów ciężarówek, w którym zostały złożone wnioski ponad 25,000 ciężarówek. Niestety, zgodnie z holenderskim prawem, roszczenia są najprawdopodobniej już czasowo zablokowane, jednak LitFin zdecydował się dać klientom kolejną szansę na zdobycie odszkodowania w Niemczech. LitFin rozpocznie proces w Niemczech. Niemieckie sądy są jednym z najczęściej wykorzystywanych sądów w sprawach roszczeń o odszkodowanie na tle ochrony antymonopolowej. W porównaniu z innymi jurysdykcjami, niemiecki Sąd Najwyższy wydał już korzystną częściowo decyzję w sprawie kartelu ciężarówek (wyrok KZR 35/19). Sprawa sądowa jest prowadzona we współpracy z renomowaną kancelarią prawną z Monachium.




Poza wsparciem w postaci finansowania sprawy sądowej istnieje także możliwość dokonania odpłatnej cesji roszczenia na rzecz funduszu. W przypadku cesji roszczeń można uzyskać nawet 700 euro rekompensaty za jeden pojazd.

Warunki jakie musi spełniać pojazd:

  • zakupiony jako nowy (także w ramach leasingu)

  • wyprodukowany przez jednego z członków kartelu lub jego spółki-córki (Scania jest finansowana w ograniczonym zakresie)

  • zakupiony na terenie i przez podmiot mający siedzibę na Europejskim Obszarze Gospodarczym nie więcej niż 16 lat wstecz od daty bieżącej (nie dotyczy Rumunii, Bułgarii i Chorwacji)


Do uzyskania rekompensaty konieczne będzie przygotowanie dokumentów:

  • wyciąg dla firmy przewoźnika z KRS/CEIDG
  • kopia zakupu, leasingu, bądź innej umowy lub faktury potwierdzającej zakup ciężarówki
  • dokument zawierający podstawowe informacje o pojeździe (VIN, marka i model auta, cena, data zakupu)
  • potwierdzenie sprzedaży, zwrotu lub zniszczenia pojazdu, gdy nie jest on dłużej użytkowany